Základní škola Ostrov, Májová 997
MENU ☰

Podpora vzdělávání ve školách oblasti ORP Ostrov

Základní škola Májová se v červnu 2014 zapojila do projektu „Podpora vzdělávání ve školách oblasti ORP Ostrov“ spolufinancovaného z prostředků ESF. Příjemcem dotace z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) je město Ostrov. Do projektu je zapojeno deset základních škol z oblasti obce s rozšířenou působností Ostrov (ORP Ostrov). Dále jsou zapojeny dvě neziskové organizace a to sokolovská pobočka Člověk v tísni a PECKA - Centrum celoživotního vzdělávání Karlovy Vary, o. p. s.

Projekt směřuje k podpoře realizace zlepšení vzdělávání se zaměřením na žáky ohrožené školním neúspěchem či žáky ohrožené předčasným odchodem v rámci ORP Ostrov. V projektu jsou realizovány čtyři provázané klíčové aktivity, které mají jeden základní cíl. Vytvoření plně funkčního systému vzdělávání v této lokalitě na bázi úzké spolupráce mezi všemi školami hlavního vzdělávacího proudu.

V průběhu projektu vznikne návrh lokální strategie v oblasti základního vzdělávání, budou vytvořeny lokální plány jednotlivých měst a obcí a paralelně s tím i strategie rozvoje škol oblasti. Zavedením systému podpůrných proinkluzivních opatření, jmenovitě služeb psychologa, logopeda, speciálního pedagoga, zavedením reedukací a doučovacích aktivit dojde k poklesu procenta neúspěšných žáků. Pro realizaci uvedených cílů budou zajištěny vzdělávací akce, společná setkávání učitelů a bude vytvořen základ sítě partnerů, kteří se budou podílet na naplňování základních cílů strategie.


Základní školy na Ostrovsku podporují žáky ohrožené neúspěchem

Základní školy v oblasti obce s rozšířenou působností (ORP) Ostrov spojily své síly a chtějí společně bojovat proti školnímu neúspěchu svých žáků. Žáci, kteří jsou ohroženi předčasným odchodem ze vzdělávacího systému nebo školním neúspěchem, jsou velkým problémem, se kterým se potýká velká většina základních škol na Ostrovsku. Problém by měl pomoci vyřešit projekt „Podpora vzdělávání ve školách oblasti ORP Ostrov“, který zahrnuje několik vzájemně provázaných aktivit.

Žáci ohrožení školním neúspěchem dostanou v rámci projektu přímou podporu ve formě služeb specialistů - psychologů, logopedů a speciálních pedagogů. Vybraným žákům bude zajištěno také individuální doučování přímo v rodině nebo v prostorách škol či školních klubů. Budou organizovány schůzky učitelů s rodiči za účasti odborníka a zřizovány školní kluby, které jsou vhodným prostředím, v němž se žáci mohou připravovat na výuku.

V rámci projektu budou podpořeni také učitelé. Uskuteční se společná setkání učitelů ze všech zapojených škol, na kterých budou mít možnost sdílet své zkušenosti s problémovými žáky. Díky společnému setkávání a sdílení zkušeností se mohou objevit nové možnosti práce se žáky. Učitelům bude poskytnuta podpora také pomocí dalšího vzdělávání, které bude zaměřeno např. na tvorbu individuálních plánů, na práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, vedení třídnických hodin, pravidla a kázeň ve třídě, konstruktivní komunikaci a vedení dětí, efektivní spolupráci apod.

V projektu dojde také k vytvoření Lokální strategie rozvoje školství oblasti ORP Ostrov, která bude obsahovat komplexní návrh, jak zlepšit kvalitu celého systému vzdělávání v dané lokalitě zvláště v oblasti péče o žáky se speciálními potřebami a žáky ohrožené školním neúspěchem. Spolupráce všech aktérů bude prohlubována i v rámci aktivity Vytváření sítě mezi základními školami a dalšími spolupracujícími články. Cílem síťování by měl být především přenos zkušeností mezi jednotlivými školami v ORP Ostrov. „Naše škola má dlouholeté zkušenosti v oblasti inkluzivního vzdělávání, jsme schopni vzdělávat v rámci jedné třídy vedle žáků bez speciálních vzdělávacích potřeb i žáky se speciálními potřebami, podíleli jsme se také na tvorbě školské inkluzivní politiky kraje. Rádi naše zkušenosti předáme dál,“ uvedl Mgr. Jan Musil, ředitel ZŠ v Jáchymově.

Projekt je realizován ve spolupráci Města Ostrov, základních škol působících v oblasti obce s rozšířenou působností (1.ZŠ Ostrov, 3.ZŠ Ostrov, 5.ZŠ Ostrov, ZŠ Merklín, Abertamy, Hroznětín, Pernink, Potůčky, Horní Blatná, a Jáchymov) a neziskových organizací Člověk v tísni a Pecka. „Prosperita města a regionu závisí ve velké míře na kvalifikované pracovní síle. Nekvalifikovaní lidé bez vzdělání často nemají zájem pracovat nebo mají problém práci sehnat a zvyšují nám tak nezaměstnanost. Uvědomujeme si, že tento problém je potřeba řešit již na základních školách, proto jsme se rozhodli projekt ve spolupráci s partnery realizovat,“ řekl starosta města Ostrov Pavel Čekan.


stáhnout pdf
 


Evropský sociální fond v ČR