2. Charakteristika školy

2.1. Úplnost a velikost školy

ZŠ Ostrov, Májová je školou úplnou s 1. a 2.stupněm. Její kapacita je 600 žáků, v posledních letech na základě nižšího demografického vývoje se ve škole vzdělává 500 - 550 žáků. Výuka probíhá od 1. do 9.tříd v jednotlivých ročnících zpravidla ve dvou paralelních třídách. Průměrná naplněnost tříd se pohybuje v průměru od 20 do 25 žáků na třídu.
Součástí školy je také školní družina.

 

2.2. Charakteristika pedagogického sboru školy

Na škole pracuje stálý pedagogický sbor.
Z řady těchto pracovníků kromě ředitele školy a jeho zástupce na škole působí výchovný poradce, metodik školní prevence, metodik pro environmentální výchovu, koordinátor pro informační a komunikační technologie, vedoucí učitelé pro 1. a 2.stupeň ZŠ a koordinátoři pro ŠVP na 1. i 2. stupni.

Pro specifické činnosti (softbal, basketbal, atletiku, lyžařské výcvikové kurzy) využívá škola svých pedagogů, kteří mají trenérské oprávnění nebo oprávnění pro činnost rozhodčích.
Každý z pracovníků dbá na profesní růst, prochází různými odbornými vzdělávacími akcemi, aby mohl pak plně využít svůj potenciál ve vlastní praxi nebo k rozšíření nabídky školního vzdělávacího programu v rámci volitelných či nepovinných předmětů, popřípadě kroužků.
Pedagogický sbor je schopný týmové práce, vzájemné komunikace a spolupráce a to nejen mezi sebou, ale i směrem k žákům a rodičům (zákonným zástupcům žáka).
Řízená spolupráce se projevuje především v metodické oblasti přes metodické sdružení a předmětové komise 1.stupně a předmětové komise 2.stupně. Vedoucí těchto složek jsou garantem aplikace veškeré strategie a evaluace ve školním vzdělávacím programu.

 

2.3. Dlouhodobé projekty, mezinárodní spolupráce

Škola trvale vyhledává možnost zapojit se vhodně do dlouhodobých projektů v rámci kraje či republiky, ale i v oblasti mezinárodní spolupráce a tak se nejen prezentovat na veřejnosti, ale zároveň získávat finanční prostředky na realizaci různých aktivit (granty, Comenius, Hnutí na vlastních nohou Stonožka …).
Pedagogové pracují na školních projektech v rámci jednotlivých nebo příbuzných předmětů. Realizují se v různých akcích kulturního či sportovního zaměření (např. lyžařské výcvikové kurzy, kulturní a sportovní soustředění, exkurze, výlety).
Přínosem pro školu je její pověření Krajským úřadem Karlovarského kraje k zajišťování vzdělávání žáků ze zemí EU v českém jazyce.